Od prvního listopadu musí mít všichni řidiči povinně přezuto na zimní pneumatiky. Jak však vybrat pro Váš vůz ty pravé pneumatiky a čím se při výběru řídit?

Zimní pneumatiky jsou na rozdíl od letních vyráběny ze speciálních směsí, které při nízkých teplotách nemrznou. Zimní pneumatika tak i v mrazivém počasí zůstává pružná, elastická a přilnavá, zatímco letní tvrdne a nebezpečí nehody tak zvyšuje až 6ti násobně.

ČÍM ZAČÍT
Nešetřete a vybírejte z nabídky kvalitních zimních pneumatik známých značek, mezi kterými lze najít i cenově velmi přijatelné modely. Také byste se měli vyhnout pneumatikám z druhé ruky, u kterých nevíte, kde a jak dlouho byly skladovány.

Výběr pak začněte pohledem do velkého technického průkazu, kde naleznete rozměr pneumatiky, tedy výšku, šířku a průměr disku, který je nutné dodržet.

INFORMACE O PNEUMATICE
Na plášti každé pneumatiky najdete informace o jejím rozměru a provozních podmínkách. Naleznete tu informace o šířce pneumatiky v mm, profilové číslo, údaj o radiální konstrukci, průměr ráfku v palcích a také index nosnosti a index rychlosti.

CO ZNAMENÁ INDEX NOSNOSTI
Určuje maximální nosnost pneumatiky při rychlosti odpovídající dané rychlostní kategorií. Jeho hodnota se musí shodovat nebo být vyšší než hodnota indexu nosnosti, která je uvedena v technickém průkazu vozidla.

Tabulka indexu nosnosti

CO ZNAMENÁ INDEX RYCHLOSTI
Označuje se velkým písmenem a udává maximální rychlost, při které může pneumatika nést hmotnost určenou indexem nosnosti za daných podmínek.

Tabulka indexu rychlosti

DALŠÍ ÚDAJE NA PNEUMATIKÁCH

TUBELESS – bezdušová

TUBETYPE – dušová

M+S, MUD+SNOW – (bláto+sníh) pneu určená pro zimní provoz

RF, XL, C REINFORCED – zesílená kostra pro dodávky

DOT 24 1- týden a rok výroby pneumatiky (dvacátý čtvrtý týden, rok 2001)

OUTSIDE, INSIDE – vnitřní a venkovní bočnice

ROTATION– směr otáčení

CategoryKlub